Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Inhalator dla dziecka @ prostooleh/freepik.com
Inhalator to urządzenie, które rozbija płyn na mikroskopijne cząsteczki tworząc delikatną mgiełkę, która następnie jest wdychana przez specjalną maseczkę lub ustnik. Dzięki temu lek w takiej postaci dociera głębiej do oskrzeli i płuc. Inhalator dla dziecka jest niezwykle skutecznym i wręcz niezbędnym urządzeniem. Obecnie wiele leków podaje się właśnie przy jego pomocy, dzięki czemu działają one dokładnie w miejscu infekcji nie powodując przy tym ogólnoustrojowych skutków ubocznych, co dotyczy szczególnie sterydów podawanych w zastrzyku lub tabletkach.
Często inhalator nazywany jest również nebulizatorem, nazw tych używa się wymiennie chociaż istnieje między nimi różnica. Inhalatorem określa się małe, kieszonkowe urządzenie, które stosują zwykle alergicy. Inhalator różni się od nebulizatora tym, że służy on do podania dawki leku tylko w czasie wdechu, więc wymaga synchronizacji oddechu z urządzeniem. Nebulizator natomiast podaje lek w sposób ciągły, dziecko oddycha wytwarzanym przez urządzenie aerozolem. Nebulizacja jest więc wygodniejszą dla maluszka formą podawania leku.
Inhalator dla dziecka możemy kupić tłokowy (kompresorowy pneumatyczny) i ultradźwiękowy. Inhalatory tłokowe są najbardziej popularne, ponieważ za ich pomocą możemy podać dziecku wszystkie dostępne na rynku leki do nebulizacji. Inhalator ultradźwiękowy jest za to dużo cichszy niż tłokowy, jednak jest zwykle dużo droższy. Inhalator dla dziecka składa się z kompresora, który tłoczy sprężone powietrze. Do niego podłączona jest za pomocą wężyka komora nebulizacyjna, w której umieszcza się sól fizjologiczną lub lek. W tej właśnie komorze powstaje mgiełka z leku i jest wdychana przez maseczkę lub ustnik prosto do płuc.
Inhalator dla dziecka stosuje się podczas infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w astmie i alergii. Za pomocą inhalatora podaje się:
ZOBACZ TAKŻE:
Zapalenie oskrzeli u dziecka – ile trwa i jak je leczyć?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.